Web Kameranızdan Gözetlenmek İstemiyorsanız Uygulamanız Gereken 2 Yöntem!


Web kameralar hayatımızı kolaylaştırıyor, iletişim gücümüzü artırıyor ve en önemlisi çok uzaktakileri bile yakınımıza getiriyor. Durum böyle olunca, internet kullanımımızın da önemli bir parçası haline geliyor. Hiç kullanmasak bile birçok dizüstü bilgisayar ya da hepsi-bir-arada PC’de web kameralar yerleşik olarak geliyor.
 

 Özel Görüntüleriniz İnternete Sızabilir

Tüm yaygınlığına ve işlevselliğine rağmen web kameraların olumsuz bir yanı var: kişisel güvenliği tehdit etmesi. Tabii ki hiçbir web kamera kendi kendine delirip tüm gizli anlarınızı çarşaf çarşaf internete yaymıyor. Bahsettiğimiz konu, web kameraların kırılgan sistemlerde kolayca ele geçirilen bileşenlerden biri olması. İnternet ortamında bu konuda sayısız örnek bulmak mümkün. Yerleşik ya da harici kameraları ele geçiren zararlı yazılımlar en mahrem anlarınızı bile başkalarının ve hatta tüm dünyanın izlemesini sağlayabilir.

 Nasıl Önlem Alabiliriz?

Peki ya temel bilgisayar güveliği dışında nasıl bir önlem alabiliriz? Aslında yanıt basit; kullanımınız dışında web kameraları tamamen devre dışı bırakmak. Yani, sistemin bu bileşene erişmesini engellemek. Bunu nasıl yapabileceğinizi hem Windows hem de Mac cihazlar için kısaca anlatalım.

 Web Kamerası Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Windows 10 bilgisayarda ayarlara ulaşmak için “Çalıştır” satırına “webcam” yazmanız yeterli. Açılan pencerede “Webcam Güvenlik Ayarları” altından “Uygulamaların Web Kamerasını Kullanmasına İzin Ver” seçeneğini “kapalı” duruma getirebilirsiniz. Bu işlem sadece Windows Store tabanlı uygulamaların kamerayı kullanmasının önüne geçer. Aygıtı sistemsel olarak devre dışı bırakmak için şu yolu izleyin; Başlat Menüsü – Aygıt Yöneticisi -Görüntü Aygıtları  yoluyla listeye ulaşın. Ardından listeden web kameranızı bularak sağ tıklayın ve “devre dışı bırak” seçeneğini seçin. 

Mac bilgisayarlarda kamerayı devre dışı bırakmak için Terminal’i açıp “sudo modprobe -r uvcvideo” komutunu yazmanız gerekiyor. Tekrar aktif hale getirmek için de “sudo modprobe uvcvideo” komutu işe yarayacaktır. 

 Diğer Yöntem Ne?

Gelelim bunlarla uğraşmak istemeyenler için bilgisayar tabanlı olmayan iki yönteme. Harici web kameralar için usb kablosunu çekmek basit ve akılcı. Dahili web kameralar için de “webcam cover” satın almak mümkün. Uygun fiyatlı aparatları “webcam kapağı” yazarak internette bulabilisiniz. Kendinizi kem gözlerden korumak için bu yöntemleri aklınızın bir köşesinde tutun, faydalı olacaktır.
5 Türk Yapımı Telefon videomuzu izlemek ve anketimize katılmak için buraya tıklayın! Etiketler : #hacker #Webcam

Etiketler

hacker Webcam

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!