Web Site Trafiğinizi Artırmanın 10 Yolu


Web sitenize gelen trafiği artırmanın yollarını mı arıyorsunuz? Eğer amacınız buysa, bu yazıda sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için kullanabileceğiniz yedi farklı taktikten bahsedeceğiz.

1. SEO ve Web Site Optimizasyonu

Web sitenizi arama motorları için optimize etmenin, trafiği artırmaya yardımcı olacak birkaç yolu vardır. Buna içeriğinizde doğru anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanmanın yanı sıra web sitenizde gezinmenin kolay olmasını sağlamak da dahildir.

SEO‘nuzu geliştirmenin bir başka yolu da sitenize diğer otoritesi yüksek web sitelerinden backlink’ler almaktır. Sitenize ne kadar çok bağlantı yönlendirirseniz, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) o kadar üst sıralarda yer alabilirsiniz. Bunu profesyonel bir şekilde planlamanız gerekmektedir.

Ayrıca, Google’ın içeriğin güncel ve alakalı olduğunu bilmesi için web sitenizin içeriğini düzenli olarak güncellediğinizden emin olmanız gerekir.

2. Hangi Anahtar Kelimeleri Hedefleyeceğinizi Bulun

Web sitenize gelen trafiği artırmanın en iyi yollarından biri de, doğru anahtar kelimeleri hedeflemektir. Bunu, Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı gibi bir anahtar kelime aracını kullanarak yapabilirsiniz.

Bu araçlar insanların sektörünüzle ilgili olarak ne aradığını öğrenmenizi sağlar. Hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi öğrendikten sonra bunları içeriğinize eklediğinizden emin olmanız gerekir.

Başlık etiketlerinize, meta açıklamalarınıza ve blog yazılarınıza bu anahtar kelimeleri eklemek, insanların sadece çevrimiçi arama yaparken web sitenizi bulmalarına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda SEO sıralamanızı da iyileştirecektir.

3. Ziyaretçilerinizin Sitenizde Gezinmesini Kolaylaştırın

Bir web sitesinin navigasyonu, anlaşılması ve kullanılması kolay olmalıdır. Örneğin, ana menü sayfanın en üstünde yer almalı, alt menüye kolayca erişilebilmeli, web sitesindeki diğer sayfalara kolayca erişilebilir olmalı ve ziyaretçilerin aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilmeleri için web sitenizde bir arama çubuğu bulunmalıdır.

Ayrıca web sitenizde çok fazla parlak renk kullanmaktan, çok fazla bilgiyi küçük bir alana sıkıştırmaktan ve çok fazla CTA (Call To Actions)’a sahip olmaktan kaçınmanız gerekir.

Trafiği artırmak istiyorsanız, web sitenizin profesyonel görünmesi ve tüm sayfalarda tutarlı bir görünüme sahip olması önemlidir.

4. SSS’lerinizi Blog Yazılarına Dönüştürün

Soru tabanlı bloglar, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemenize yardımcı olabileceğinden SEO için önemlidir. İnsanların sorması muhtemel sorular hakkında yazarak, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olacak değerli içerikler sağlayabilirsiniz. Ek olarak, soru tabanlı bloglar, hedef kitlenizle etkileşim kurmanın ve ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olmanın harika bir yoludur.

İnsanların ilgilendiği sorular hakkında yazdığınızda, hedef kitlenizde güven oluşturmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu nedenle, web sitenizin SEO ve etkileşim düzeylerini iyileştirmenin bir yolunu arıyorsanız, bir dizi soru tabanlı blog yazmayı düşünebilirsiniz.

5. Düzenli Blog Yazın

Web sitenize gelen trafiği artırmak istiyorsanız, blog yazılarınızı tutarlı bir şekilde yayınlamanız gerekir. Düzenli olarak yeni içerik yayınladığınızda, arama motorları bunu fark eder ve web siteniz arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır. Bu, daha fazla insanın web sitenizi göreceği ve ziyaret etme olasılığının daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Google gibi arama motorlarının web sitelerini sıralarken yeni içerik aradığını unutmamanız gerekir. Web sitenizi düzenli olarak güncellemezseniz, bunu yapan rakiplerinizden daha alt sıralarda yer alabilirsiniz.

6. Sosyal Medya Platformlarında İçerik Paylaşın

Web sitenize gelen trafiği artırmak istiyorsanız, insanların sosyal medyadaki gönderilerine yorum yapmayı ve sorularına cevap olarak blog gönderilerinizi paylaşmayı düşünebilirsiniz. Bu, içeriğinizi daha fazla kişiye ulaştırmanın iyi bir yoludur ve diğer blogger’lar ve çevrimiçi pazarlamacılarla ilişkiler kurmanıza da yardımcı olabilir.

7. Web Sitenizin Teknik Olarak İyi Durumda Olduğundan Emin Olun

İnsanların web sitenizi ziyaret etmesini istiyorsanız, sitenizin teknik açıdan iyi çalışması çok önemlidir. Bu, web sitenizin hızlı bir şekilde yüklendiği, tüm widget’ların ve formların düzgün çalıştığı ve kırık bağlantıların olmadığı anlamına gelir. Ziyaretçilerin, teknik sorunlarla boğuşan bir web sitesine dönmek yerine kullanımı kolay ve görsel olarak çekici olan bir web sitesine geri dönme olasılığı çok daha yüksektir. Bu yüzden insanların sitenizi ziyaret etmesini beklemeden önce web sitenizin teknik olarak sağlam olduğundan emin olmanız gerekir.

8. Ücretli Reklamcılıktan Yararlanın

SEO ve içerik pazarlama etkili stratejilerdir, ancak size sonuç vermesi uzun zaman alabilir. Bu yüzden sonuçların hızlı ve kolay kontrol edilmesiyle daha çok ilgileniyorsanız, gidilecek yol ücretli reklamcılıktır.

Ücretli reklamcılıkta izleyeceğiniz iki ana yol vardır: Arama motoru veya sosyal medya reklamcılığı.

Google’ın teklifi, ücretli arama ağı reklamlarını, YouTube reklamlarını ve çok daha fazlasını kapsar. Amaç mümkün olduğu kadar çok farklı işletmenin ihtiyaçlarını karşılayabilmektir.

Alternatif olarak, Facebook veya Instagram’da sosyal medya reklamlarını kullanmak, ideal müşterilerinizi en sevdikleri çevrimiçi platformlarda hedeflemenize yardımcı olabilir.

Ücretli reklamlar, özellikle anında sonuçlar üretmek, diğer bir deyişle web sitesi trafiğini artırmak için kullanışlıdır. Alacağınız sonuç temel olarak bütçenizin boyutuna ve reklam hedeflemenizi optimize etme yönteminize bağlıdır. Ancak yeni başlıyorsanız ve reklamların nasıl çalıştığından emin değilseniz, test etmek için küçük bir bütçeyle başlamanız önerilir.

9. Eposta Pazarlamadan Yararlanın

Ortalama olarak e-posta pazarlamaya harcanan her 1 dolar için 36 dolar yatırım getirisi elde edilmektedir. Bu yüzden e-posta pazarlama olabildiğince uygun maliyetlidir. Yalnızca en verimli pazarlama stratejilerinden biri olarak görülmekle kalmaz, aynı zamanda hedef kitlenizle doğrudan bir iletişim kurmanızı da sağlar.

Ayrıca ileriye dönük olarak, e-posta pazarlama müşteri tabanınızla daha güçlü ve uzun vadeli ilişkiler kurmanıza olanak tanır. Doğru yapılırsa, müşteri sadakatini artırır ve müşterinizi tekrar eden alıcılara dönüştürmenize yardımcı olabilir.

Tüm bunları sağlamak için hedef kitlenizden web sitenizi ziyaret etmelerini istemeden önce onlara değerli e-posta’lar göndermeniz gerekir.

Hedef kitlenizin sitenizi takip etmesini kolaylaştırmak için e-posta’larınıza ilgili web sayfalarını, blogları, sosyal medya profillerinizi vb. doğru şekilde bağladığınızdan emin olun.

10. Misafir Blogger’larla Çalışın

Bir misafir blog stratejisi uygulayarak, konuk olduğunuz blogger’ın kitlesine de ulaşabilirsiniz. Bu, sonuç olarak web sitenize daha fazla trafik sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Hosting Kalitesi ve Uptime Oranının Yüksek Olması Site Trafiğini Etkiler Mi?

Yüksek kaliteli hosting sunucularında barındırılan web siteleri sorunsuz ve hızlı çalışır. Bu yüzden Google aramalarında daha üst sıralarda yer alma olasılıkları daha yüksektir.

Örneğin, web siteniz sürekli olarak sunucu kesintisi yaşıyorsa, bu uptime oranının düşük olduğu anlamına gelir.

Kesinti süresi yalnızca bir web sitesinin genel performansına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda SEO ve SERP üzerinde de olumsuz bir etkiye neden olur.

Arama motoru tarayıcıları kapalı kalma süresi boyunca sitenizi tararsa, siteyi uygun değil olarak işaretler. Sonuç olarak, web siteniz güvenilmez olarak işaretlenebilir ve bu da arama motorunuzun sıralamasının düşmesine neden olabilir.

Ek olarak uptime oranının düşük olması, bir web sitesinin hemen çıkma oranını yükseltir. Hemen çıkma oranının web sitesinin otoritesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu nedenle, kesinti süresini en aza indirmek ve web siteniz için %99,9 kesintisiz çalışma süresi sağlamak için mevcut en iyi web hosting sağlayıcısını seçmeniz gerekir.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!