WordPress Bislog Responsive Kişisel Blog Teması


WordPress kullanıcılarının en dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi olan tema seçimi bazen sitemizin seosuna hiç bir yararı olmamaktadır aksine zarar verebilmektedir, Bundan dolayı tema seçerken dikkat edelim hem kullanışlı hemde seo’ya uygun olsun.Burak işci tarafından geliştirilmiş olan bislog kişisel blog teması. 7 farklı renkte kullanabileceğiniz tema kişisel blog siteleri için uygun olup isteğe bağlı olarakda diğer sitelerde’de kullanılabilir tema seoya uygundur rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bislog Teması Özellikleri
 • Sade, hızlı ve şık yapısı ile ziyaretçilerinize hiç olmadığı kadar keyif verecektir.
 • Tema tamamen responsive yapıdadır. Telefon ve tabletler için ayrı düzenlemeler yapılmıştır. Sitenize telefondan ve tabletten giren ziyaretçileriniz bundan sonra sitenizde rahatlıkla dolaşabilecekler.
 • Tamamen HTML5 ve CSS3 nimetlerinden yararlanılmıştır, olabildiğince kod kalabalığından kaçınılmıştır.
 • Tasarımda hiçbir kodlama hatası bulunmamaktadır.
 • Temada ki birçok ayarı yapabileceğiniz gelişmiş bir tema paneli mevcuttur.
 • Daha önceki temalarımdan farklı olarak, temaya gelecek ufak tefek iyileştirme güncellemelerini takip edebilmeniz için tema paneline aşağıda  ki gibi bir kısım eklenmiş, güncelleme olduğu zaman bu kısımdan uyarı alacaksınız.

temaguncel

 • Bazı eklentiler temaya entegre edilerek hız ve CPU kullanımı konusunda tasarruf sağlanmıştır.
 • Geniş bir CSS-Sprite tekniği uygulanmıştır.
 • Header logo alanı ve sağ tarafta bulunan reklam alanından oluşmaktadır. Her iki kısmı da tema panelinden kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.
 • Temanın asıl özelliği konusunda ki üst menü tamamen tema panelinden yönetilmektedir. Menü de gördüğünüz her kısmın ayarlaması tema panelinden yapılacaktır.
 • İndex kısmına geldiğimizde sırasıyla son yazılar, okuduğum kitaplar, izlediğim filmler, fotoğraflarım kısımları bulunmaktadır. Bu kısımların gözüküp gözükmeyeceğini tema panelinden ayarlayabiliyorsunuz. Tema kullanım sayfasını okuyarak bu kısmın yönetimi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

panelden

 

Temanın Kullanımı

Temayı tam çalışır halde kullanabilmeniz için bazı ayarları manuel olarak yapmanız gerekmektedir.

kategoriayar

Öncelikle son okuduğum kitaplar, son izlediğim filmler ve fotoğraflarım kategorilerinin ID’sini belirlemeniz lazım, daha sonra manuel olarak filmid, fotografid, kitapid yazan yerlere aldığınız ID değerlerini yazmanız gerekiyor.

kategoriornek

Şimdi ise eklediğiniz fotoğrafların ayrı bir yazı şablonu içerisinde gözükmesi için single.php dosyası açıp aşağıda belirtilen alana fotoğraflar kategorisinin ID’sini yazmanız gerekmektedir.

fotoid

Şimdide son okuduğum kitaplar, son izlediğim filmler ve fotoğraflarım kategorilerinin anasayfada ki şablonlarda düzgün gözükmelerini sağlayalım.

Öncelikle son okuduğum kitaplar kategorisine kisi, kucukresim, puan isimlerinde özel alanlar ile veri girmeniz gerekiyor. Kisi özel alanı için kitabın yazarını, kucukresim için anasayfada gözükmesi için tercihen 65×85 piksel boyutlarında bir görseli, puan özel alanı içinde kitaba verdiğiniz puanı eklemeniz yeterlidir. Örneğin;

kitapayar

Son izlediklerim kategorisinde ise yine kisi, kucukresim, puan özel alanlarını kullanacağız. Kullanımları yine aynı şekildedir. Kisi ozel alanı için filmin yönetmenini, kucukresim için anasayfada gözükmesi için tercihen 65×85 piksel boyutlarında ki bir görsel ve puan özel alanı içinde filme verdiğiniz puanı eklemeniz yeterlidir. Örneğin;

kitapayar

Fotoğraflarım kategorisi içinse kullanmamız gerek buyukresim ve kucukresim isimli iki özel alan bulunmakta. Kucukresim özel alanına anasayfa da gözükmek üzere tercihen 100×100 piksel boyutlarında ki bir görseli eklemenizi öneririm. Buyukresim özel alanı içinse resme tıklanınca açılacak sayfada gözükecek resmin kodunu girmeniz gerekmektedir. Genişlik önerisini 900px olarak yapabilirim. Unutmamanız gerekirki buyukresim özel alanına kod eklemeniz gerekmektedir! Örnek bir kullanım;

resimayar

Eğer olur ki Hakkımda veya Portfolyo butonlarından birini kullanmak istemezseniz ve bu kısımları panelden kapatırsanız Kategoriler butonunun açılır menüsünün hizasında bir kayma olacaktır. Kaymayı düzeltmek için kullandığınız rengin css dosyasından .kategorialt ulsınıfını bulup, bu sınıf içerisinde ki margin-left:422px; değerini düşürmeniz gerekmektedir.

Tema Hakkında Önerilen Ayarlar
 • Logo boyutlarınız 250×70 piksel olmalıdır. Temayla bütün durması için logo renginizi temada tercih ettiğiniz renkle aynı tercih etmenizi tavsiye ederiz.
 • Öne çıkarılmış görsel boyutunuzu 125×125 piksel boyutlarında seçmeniz iyi olacaktır.
 • Daha önceden “WP-Pagenavi” eklentisini kullanıyorsanız , temanın verimli çalışması adına bu eklentiyi kapatmanız gerekmektedir.
 • Öne çıkarılmış görsel eklemeden önce resimleri optimize etmenizi, yüksek hızı yakalayabilmeniz açısından öneriyoruz.
 • Üst menüyü verimli kullanabilmeniz için menüde ki butonlardan herhangi birini kaldırmanızı önermiyoruz.
Temanın Ekran Görüntüsü

Burak İşci Kişisel Blog

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!