WordPress Personal Blog Teması


WordPress teması blog siteleri için responsive olarak tasarlanmış olup ücretsiz bir şekilde dağıtılmaktadır. Başlığında da belirtildiği gibi kişisel blog sitelerine gayet uyumludur ve kullanılabilir. Tema sağ ve sol widgetleri destekler ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu dokümantasyon sayfası, tema ve özellikleri hakkında derinlemesine bilgi sunar.

Temanın Kurulumu
 • Sitenize bir yönetici kullanıcısı olarak giriş yapın. Ardından Kontrol Paneli> Görünüm‘e gidin.

 • Temalar menüsünü açın.
 • Ardından Yeni Ekle düğmesini tıklayın.

 • Bir sonraki sayfada Yükleme bağlantısını tıklayın.

 • Daha sonra Dosya seç düğmesini tıklayın ve Bilgisayar dizininizden personalblog.zip dosyasını seçin.
 • Şimdi Şimdi Yükle düğmesine tıklayın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin.
Eklentilerin Kurulumu

Tüm özellikleri kullanmak için, gerekli tüm eklentileri yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Tüm önemli eklentiler Personal Blog temasına dahildir.

 • Contact Form 7
 • WP Instagram Widget
 • Widget Settings Importer/Exporter

Gerekli eklentileri 2 kolay adımda kurun.

 • Gösterge Tablosuna gidin. Sayfanın üst kısmında önerilen eklentileri yüklemenizi isteyen bir bildirim göreceksiniz. Önerilen eklentileri oradan yükleyin.
 • Ardından, her bir eklenti başlığının altındaki Bağlantıyı etkinleştir’i tıklayın ve bu eklentilerin keyfini çıkarın.
Eklentiler
 • Contact Form 7: Bunu iletişim formu için kullanabilirsiniz ve bu eklenti zorunlu değildir.
 • Instagram: Bu, gerekli bir eklentidir. Bu aracı kullanarak Instagram fotoğraflarınızı web sitenizden alabilirsiniz.
 • Widget Settings Importer/Exporter:  Import and Export widgeti ayarları. Bu eklenti zorunlu değildir.
Demo Import

Veriyi Al:  Web sitenizdeki demo verileriyle denemek isterseniz, örnek verileri içe aktarmanız gerekir. Menüden, Araçlar> İçe Aktar> WordPress’i seçin. WordPress’i tıklayın, ardından / Demo İçerik klasöründen .xml dosyasını yüklemenizi sağlayan “WordPress’i İçe Aktar” seçeneğini görürsünüz. Bu araç sitenize kurulmazsa, “WordPress Importer” eklentisini manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Menü Ayarları

Kişisel Blog temasının Kurulum sürecinin önemli bir parçasıdır.

Birincil Menü Konumu için menü seçin.

Dashboard> Görünüm> Menü’ye gidin ve Yerleri Yönet’i tıklayın ve Birincil Menü Konumları için “Ana Menü” seçin. Aşağıdaki ekran görüntüsünü takip edebilirsiniz.

Static Ana Sayfayı Ayarla (Gerekli)

WordPress, ön sayfada varsayılan olarak blog yayınlarını gösterir. Demo Personal Blog sitesine benzemek istiyorsanız, statik bir Ana Sayfa ayarlamanız gerekir. Statik Ana Sayfanın ayarlanma biçimini görün.

Gösterge Tablosu> Ayarlar> Okuma’ya gidin. Buradan statik sayfayı seçin, ardından Ön sayfa için Ana Sayfa‘yı seçin.

Aşağıdaki ekran görüntüsünü takip edebilirsiniz.

Kalıcı Bağlantı (Gerekli)

Kalıcı bağlantıyı yapılandırdığınızdan emin olun. Varsayılan olarak WordPress, soru işaretleri ve çok sayıda sayı içeren web URL’lerini kullanır; Bununla birlikte, WordPress, kalıcı bağlantılarınız ve arşivleriniz için özel bir URL yapısı oluşturmanızı sağlar. Bu, estetik, kullanışlılığı ve bağlantılarınızın ileri uyumluluğunu artırabilir. WP yönetim panelinden şu yola gidin: Ayarlar> Permalink ve ardından “Post name” nı seçin.

Widget Ayarları İçe Aktarma

Import Widget Setting Data: Web sitenizde demo site widget ayarlarını kullanmak isterseniz, size bir .json olarak kaydedilen demo widget ayarlarını içe aktarabilmenizi sağlayan “Widget Settings Import / Exporter” eklentisini yüklemenizi ve etkinleştirmenizi öneririz.  Araçlar> Pencere Öğeleri Ayarı İçe Aktar‘ı seçin, ardından Customizer Data klasöründen doğrudan widget_data.json dosyasını seçin. Ardından Widget Ayarlarını Göster düğmesini tıklayın. Gerçekten ihtiyacınız olan tüm widget’ları seçin ve “Widget Ayarlarını Al” düğmesini kullanın. Kayıtlı yan çubukları olan tüm widget’lar içe aktarılır.

Personal Blog Ayarları

Bu bölüm size Kişisel Blog Seçeneklerini kullanma konusunda derinlemesine bir rehber sağlayacaktır. Kişisel Blog Seçenekleri sayfasına erişmek için, Kontrol Paneli> Görünüm> Özelleştir’e gidin.

İşte Kişisel Blog Seçenekleri sayfasının ekran görüntüsü. Varsayılan ayarlar aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

Kişisel Blog Seçenekleri İçinde

Anasayfa Layout Seçenekleri

Bu bölüm üç seçeneği yönetmenizi sağlar.

 • Blog düzeni’ni (sol kenar çubuk veya sağ çubuk) seçin.
 • Blog tek sayfa düzeni (sol kenar çubuk veya sağ çubuk).
 • Bir sayfalandırma sistemi seçin (daha fazla yük veya numaralandırma).

Logo & Favicon Seçenekleri

Bu bölüm, logosuyla ilgili her şeyi ayarlamanıza izin verir. Bir resim veya metinleri bir logo olarak ayarlayabilirsiniz.

Typography Seçenekleri

Bu sayfada, sitenizdeki yazı tipi ailesini, yazı tipi boyutunu, yazı tipi ağırlığını, yazı tipi rengini ve hizalamasını değiştirebilirsiniz. 600+ Google yazı tipleri bu yazı tipi seçim seçeneğinde eklenmiştir.

Düzen ve Şekillendirme

Bu seçenekler temanızın renk düzenlerini yönetir. Site bağlantı rengini, gezinme rengini, arka plan rengini veya görüntülerini ve çok daha fazlasını seçebilirsiniz.

Blog

Bu bölüm, web sitenizin blogunun görünümünü ve hissini kontrol eder. Alınan alıntıyı etkinleştirin ya da devre dışı bırakın, alıntı karakteri sınırını ayarlayın ve Daha Fazla Okundu işlevini etkinleştirin ya da devre dışı bırakın.

Footer

Web sitenizin altbilgisine bazı metinler (ör. Telif hakkı bildirimi) göstermek istiyorsanız, bu seçeneği açın ve metni buraya ekleyin. Sitenizin alt kısmında görüntülenir.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!