Xigmatek Maverick S 600 Watt Güç Kaynağı


Xigmatek Maverick S’in ilgi çeken yanı ve fark katan noktası önceki seriye kıyasla 160 mm’den 123 mm değerine inen derinlik. Bu sayede özellikle son dönemlerde popüler olan ITX kasalar için ideal hale geliyor.

Ürün gibi sunulduğu kutu da sıradışı biçimde ufak. Kutu üzerinde sunulan modüler kablolara ait açıklamalar yer alıyor.

Kutuyu açınca üst kısımda ilk olarak basit kurulum rehberi, AC güç girişi için kablo, montaj vidaları ve kablo düzenleme kementleri geliyor.

Bu modelde arka kısımdaki sıcak hava çıkışı ve alt kısımdaki hava girişine yönelik mazgal tasarımı farklı görünüyor. Arkada sadece AC giriş ve aç/kapa butonu var. Gövde boyutu azaldığı için ister istemez fan boyutu 135 mm yerine 120 mm değerine inmiş. 1800 devir fan denemelerimiz sırasında son derece sessiz işliyordu. 28.72 dBA değerini aşmıyor. Firma açıklamasına göre Intel ATX 12V v2.3, SSI EPS 12V v2.92 standartlarıyla uyumlu.

Yarı modüler bağlantı sistemi bizim favorimiz çünkü anakart ve işlemci güç bağlantıları zorunlu olduğundan modüler yapmak anlamsız. Arka kısımda bunlar sabit geliyor. Modelin 80 Plus Bronze onayı almasını sağlayan yüzde 85 üstü verim sunduğunu belirtelim. Seride 400, 500 ve 600 Watt modeller varken biz en üst modeli inceledik. Firma açıklamasına göre güç çıkışı 50C ortam sıcaklığında bile sağlanabiliyor.

Sabit gelen bağlantılar 20+4 pinli anakart çıkışı ve 4+4 pinli işlemci güç çıkışı. Son nesil Intel Skylake işlemcilere de destek veriyor.

Kutudan çıkan modüler kablolardaysa az yer işgal eden yassı tasarım seçilmiş. İlk olarak iki tane kablo karşımızda ve ikisinde de birer Molex ile birer SATA fişi var. SATA fişleri kısa tip ve kasa içinde daha az sıkıntı oluşturuyor.

Ardından iki ayrı modüler kablo daha çıkıyor. Bunlarda sadece ikişer tane SATA fişi var. Sonuç olarak artık tarih olan disket sürücü için fiş yok. Toplamda altı SATA ve iki Molex cihaz beslenebilir.

Diğer modüler bağlantılarsa birbirinin aynısı olan iki tane 6+2 pin PEG ekran kartı bağlantısı. SLI ya da CFX yapacaklar için yetersiz gelebilir ama zaten bu tür özel çözümler için 600 Watt güç kaynağı pek yeterli gelmeyecektir.

Modüler fişleri takıp çıkarmak kolay ve herhangi bir yanlış bağlantı riski yok. Fişler kazayla yerinden çıkacak türden değil. Bu üründe 3.3V çıkışı 20A, 5V çıkışı 20A, 12V çıkışı 45A sunabiliyor.

Denemeler sırasında ayrı volt kanallarında herhangi bir sınır dışı değere rastlamadık. Düşük gerilim, aşırı voltaj/akım/güç/ısı, kısa devre korumaları olan Xigmatek Maverick S 600 Watt güç kaynağı beğenimizi kazandı.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!