Yarın Tanıtılması Beklenen iPhone SE’nin Tüm Özellikleri ve Detayları


Apple,  iPhone 6 ile vazgeçtiği 4 inç ekran nedeniyle yıllardan beri eleştiri almaya devam ediyor. Hem iPhone kullanmasını seven, hem de 4 inçlik telefon isteyen kullanıcıların bir kısmı bu nedenle diğer platformlara geçerken, birçok kişi de büyük ekranlı yeni iPhone modellerine alışmaya çalışıyor. 4 inç ekranlı yeni iPhone bekleyenler için hasret sona eriyor ve her yeni iPhone tanıtımında beklenen 4 inç‘lik modele sonunda kavuşuyoruz.

Yarın, yani 21 Mart‘ta yapılacak özel etkinliğin ana konusunun iPhone SE ya da uzun adıyla, iPhone Special Edition olması bekleniyor.  Appel, özel bir seri ile 4 inç ekran bekleyen kullanıcılarına güncellenmiş bir model sunacak.

Şimdi ise tüm detaylarıyla iPhone SE’den bahsedelim;

   Tasarım Her zaman olduğu gibi ilk olarak tasımdan başlıyoruz. iPhone 6 ve iPhone 6S’te gördüğümüz kıvrımlı tasarıma sahip olması beklenen iPhone SE’nin, adından da anlaşılacağı gibi özel bir seri kıvamında çıkacak olması,  eski tasarım çizgilerine saygı duruşu yapması ve oval ile keskin hatların birleştiği iPhone 4 ve iPhone 5S arasındaki tasarımı temel alması bekleniyor.

4 inçlik bir iPhone kadar küçük olmayacağı söylenen iPhone SE‘de yine eski dizayna geri dönüş açısından güç tuşu butonu sağda değil sağ üstte konumlandırılacak. Ayrıca, ana ekran tuşu da tabii ki gelişmiş Touch ID teknolojisini de barındırıyor olacak.

Bunun yanı sıra metal bir gövdeye sahip olacak cihaz, iPhone 6 ve iPhone 6S’teki havacılıkta kullanılan 6000 ya da 7000 serisi alüminyum alaşımına sahip olacak. Yani eski tasarımı, yeni tasarımın güçlü yönleri ile birleştirecek cihaz tam bir eski-yeni karmasına ev sahipliği yapacak. 

   Ekran
Telefonun en merak edilen tarafı olacak ekranı, daha önce de belirttiğimiz gibi 4 inç boyutunda olacak. LCD panel kullanılacak telefonda 1136×640 piksel bir çözünürlük bekleniyor. Parlak ve canlı bir görüntü sunacak olan cihaz iPhone 4S‘e göre çok fazla yol katetmiş bir ekran teknolojisi ile gelecek.

3D Touch konusunda tereddütler olsa da genel kanı olarak kullanılması bu teknolojinin yeni cihazda bulunacağı yönünde. Şahsen, zaten Apple‘ın elinde hali hazırda bulunan teknoloji olduğu için bu telefonda da olabileceğini düşünüyorum. Ama büyük ekranda olduğu kadar kullanışlı olur mu, hep beraber göreceğiz.

   Donanım
Geldik fasülyenin faydalarına.. iPhone SE, özel ve 4 inçlik bir cihaz olacağı için çıktığı zamandaki bir önceki nesil teknolojileri barındırması beklenen bir gerçek. Yani teknik özellikler bakımından iPhone 6 ve iPhone 6S karışımı olacağı düşünülen cihazda, Apple A9 çipseti ve M9 hareket işlemcisine yer verilmesi bekleniyor.

2GB RAM ya da 1GB RAM ile desteklenecek olan telefon 16GB/32GB ve 128GB depolama alanlarına sahip olacak. Ama her yeni iPhone tanıtımı öncesi beklentilerden biri olan 16GB’tan vazgeçme konusu bu telefon için de güncelliğini koruyor.

NFC ile Apple Pay desteği de sunacak olan cihazda,  WiFi için 802.11a/b/g/n/ac standardının kullanılması bekleniyor.  Yeni telefondaki mobil bağlantı için bir görüş Cat 6‘ya sahip olacağı yönündeyken, diğer görüş Cat 9‘u tercih edeceklerini belirtiyor. Benim düşüncem ise Cat 6, hatta bir ihtimal Cat 4 kullanılacağı yönünde.

   Kamera
Apple’ın iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile önemli geliştirmeler yaptığı kamerası çok büyük ihtimalle aynen iPhone SE’de korunacak. Yani, bir yenilik yok diyebiliriz. Çünkü, Apple’ın kendi ana serisi varken bir yan ürün gibi düşünebileceğimiz SE modeline gidip yeni kamera teknolojilerini entegre edeceğini hiç sanmıyorum. Yani iPhone 6S Plus’ta bulunan OIS teknolojisi iPhone SE’de olmayacak.

Ayrıca 12MP arka 5MP de ön kameraya sahip olacak olan cihaz iPhone 6S ne sunabiliyorsa direkt olarak onu sunacak. Ancak bu noktada, 4 inçlik telefonlar arasındaki en iyi çekim kalitesine sahip olacağını da unutmamak gerek. Yani, sonuçta iPhone’ların her çıktığı yıl o seneki kamera teknolojileri ile rekabet edebileceğini biliyoruz. Bu noktada yenilik iPhone 7’ye saklanacağı için iPhone SE’nin kamerasını merak edenler iPhone 6S kullanan bir arkadaşından ya da en yakın iPhone satan bir yere giderek deneyimleyebilirler.

   Batarya
iPhone’lar konusunda en merak edilen noktalardan biri olan batarya için iPhone 6S ve iPhone 6S’te düşürmüş olmalarına rağmen özellikle iPhone 6S Plus’ta çok iyi bir batarya performansı yakalamıştı.

Aynı performansı iPhone SE‘de göreceğimiz için bataryanın daha küçük olacağı kesin diyebiliriz. Çünkü hemen hemen aynı özellikler ve küçük ekrana sahip olacak olan iPhone SE‘de tahminim 1550mAh dolaylarında bir batarya kullanımı olacağı yönünde. Hatırlayanlarınız varsa iPhone 4S’te 1432mAh batarya vardı. Bunun da bir 100mAh arttırılması yenilenen teknoloji için desek yeterli olacaktır.

   Fiyat
Şimdi de herkesin merak ettiği detaya geldik; yeni telefonun fiyatına…. Sonuçta daha düşük bir ekran barındırıyor olsa da, teknik özellikler bakımından yeni nesline ayak uyduracak olan iPhone SE için 450-500 Dolar civarlarında bir fiyatlandırma bekleniyor. iPhone 6S‘in 650 Dolar olan başlangıç fiyatını düşünürsek, benim tahminim 550 Dolar olacağı yönünde olacaktır.

Evet, daha küçük ekran, fakat dediğim gibi özellikleri Apple tarafında üst seviye olacak ve adı zaten iPhone Special Edition. Adamlar özel ve eskiye dönük bir seri yapacakları için çok da ucuz bir fiyatlandırma olacağını sanmıyorum. 3.099TL olan Türkiye iPhone 6S fiyatını da düşünürsek, galiba 2.500TL‘den aşağıda bir fiyatlandırma olmayacaktır. Gönül ister 2.000TL dolaylarında olsun, ama hiç sanmıyorum.

Sonuç olarak iPhone SE modeli genel yapı olarak bu özellikleri ve fiyatlandırmayı alması bekleniyor. Ancak işin tüm detayları yarın belli olacak. Bakalım bizleri nasıl bir iPhone modeli bekliyor ve satın alma noktasında ne kadar para cepten çıkacak hep beraber göreceğiz.

Etiketler

Apple iphone se

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!