Yazılım Fuarı ve Kongresi SoftwareMarket, Mayıs’ta Antalya’da


Küresel ekonominin önemli bir bölümünü kapsayan yazılım sektörünün yerli ve yabancı temsilcileri, Türkiye’de ilk kez 12-14 Mayıs 2016 tarihlerinde SoftwareMarket’te buluşacak.

Başlangıç çalışmaları Akdeniz Üniversitesi Teknokent, Teknoloji Bölgeleri Geliştirme Derneği, Türk Bilişim Derneği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Yasad (Yazılım Sanayicileri Derneği), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan ve Türk yazılım firmalarının küreselleşmesi ve tüm sektör işletmelerinin yazılım firmalarıyla buluşması amacıyla T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle gerçekleşecek olan Yazılım, Teknoloji, İletişim Fuarı ve Kongresi SoftwareMarket sektörde büyük memnuniyetle karşılandı.

Birbiriyle haberleşen makine ve cihazlarla mal ve hizmet üretimi

Anfaş Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sadık BADAK, üretim teknolojilerinin Sanayi 4.0 dönemine girdiğine dikkat çekerek, bu dönemin belirleyici unsurunun yazılım ve yazılım teknolojileri olduğunu söyledi. Türkiye’de 3000’den fazla yazılım sektöründe faaliyet gösteren firma olduğu bilgisini veren BADAK, “Sanayi 4.0 ile birbiriyle haberleşen makine ve cihazlarla mal ve hizmet üretilmeye başlandı ve bu sayede KOBİ’ler kaliteli mal ve hizmeti çok daha kısa sürede ve ucuza üretebiliyor” dedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmalarında fuar ve kongreyle Anadolu’nun her yerine yayılmış kobilerin yazılım firmaları ve kamu yöneticileri ile buluşmasınun hedeflendiğini vurguladı.

Büyük bir sinerji yaratılacak

Yazılım ihracatının önemine değinen Badak, yazılımın dünyada temel sektörlerden biri haline geldiğini belirterek, fuar ve kongrenin amaçlarını şöyle sıraladı: “Yerli yazılım firmalarına ulusal ve uluslararası alanda yeni pazarlar yaratmak, dünya ekonomisinin yönünü hızla ve önemli ölçüde etkileyen yazılım sektörünün rüzgarıyla hizmet ihracatına katkıda bulunmak, sektörün sadece kullanıcısı olmaktan çıkarak aynı zamanda üreticisi olma yolunda geçiş dönemindeki  ülkemizde, yurtdışına açılmak isteyen yerli firmalara yeni fırsatlar sunmak, Sanayi 4.0 dönemiyle yazılım sektöründeki firmaların değerinin artırılması, sektörde iş geliştirmek ve eğitim almak isteyenlerin kariyerlerine yön çizmelerine katkı sağlamak, teknokentlerin (teknoloji geliştirme bölgeleri) firma, yatırımcı ve müşteri buluşmalarına imkan sağlamak, Türk yazılım sektörüne yön veren firmalarla kamu yönetimini ve akademisyenleri buluşturarak üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek.” Badak, fuar süresince gerçekleştirilecek etkinliklerde ise kullanıcılar ve üreticilerle sektörün sorunlarına çözüm üretilmesi planlandığını da aktardı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, sektörle ilgili sivil toplum kuruluşlarının ve teknokentlerin destekleriyle düzenlenecek kongrenin 3 günlük programı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılacak “Türkiye Yazılım Stratejisi Sunumu” ile başlayacak.

1. Gün

Türkiye yazılım stratejisi sunumu

Akıllı üretim sistemlerine (Sanayi 4.0) geçişte bilişim sektörünün rolü

2. Gün

Bilişim sektörünün nitelikli eleman istihdam ihtiyacı için atılması gereken adımlar

Turizm sektöründe nesnelerin interneti uygulamaları ışığında Türk turizm sektörünü bekleyen fırsatlar

3. Gün

Türkiye’de e-ticaret uygulamalarında mevcut durum ve fırsatlar

Uluslararası rekabet için işbirliğinin önemi ve yapılması gerekenler

Bilişim güvenliği

Geniş bir ziyaretçi profili

Türk firmalarına ulusal ve uluslararası alanda yeni pazarların yaratılması amaçlanan SoftwareMarket fuarı ve kongresini ulusal ve uluslararası Ar-Ge fonlarından yararlanmak isteyen firmaların, özel yazılım çözümleri arayan yerli ve yabancı KOBİ’lerin, yerli ve yabancı kamu kurum yöneticilerinin, sektörel dernek, temsilcilerinin, finansal kurumların, yatırımcıların, sektör gelişiminde etkinlik kazanmak isteyen üniversitelerin yazılım grupları ve akademisyenlerinin, Ar-Ge merkezi kurmak isteyenlerin ziyaret etmesi bekleniyor. Sektörde katma değeri artıracak ve büyük ivme yakalamasına olanak sağlayacak olan fuara yurtdışından profesyonel ziyaretçilerin gelmesi için de büyük bir tanıtım çalışması sürdürülüyor.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!