Zararlı Yazılımlar. Siber güvenlik.


Bilgisayarların hayatın büyük çoğunluğuna girmesiyle birlikte yararlı yazılımlar kadar, zararlı yazılımlar da söz konusu olmaya başladı. Zararlı yazılım olarak bir çok insanın tek bildiği isim virüs olmasına rağmen çok çeşitli yazılımlar var. Malware terimi ise bu yazılımlara verilen genel bir ad.

Virüs, birçoğu için bilgisayarımızın yapısını bozan tüm yazılımlara verilen ad gibi görünse de aslında, girdiği bilgisayarda kendini kopyalayan ve sürekli yeni bir dosyanın içine giren yazılımlardır. Gerçek hayattaki virüsler gibi düşünmemiz mümkün. Tıpkı, vücudumuza giren bir virüsün kendini çoğaltıp yayılması gibi bu yazılımlar da tüm sisteme bulaşmaya çalışıyorlar. Virüslerden korunmak için şaşırmayacağınız üzere anti-virüs programlarını mutlaka bilgisayarımıza güncel bir şekilde yüklemeli ve haftalık periyotlarda tarama işlemlerini yapmamız gerekiyor. Burada dikkat etmemiz gereken konu ise kullandığımız anti-virüs programlarının sürekli olarak ortaya çıkan virüslere karşı güncel olması gerektiğidir.

Bir diğer zararlı yazılım kavramı ise spyware. Bu yazılımlar, neredeyse her türlü dosyayla sisteme girebiliyor ve tek amacı sizin için önemli olan kişisel bilgileri almak. Spywareler dosya sistemlerini belli olacak şekilde bozmadığı için birçok zaman bilgisayarda olduğu anlaşılamıyor. Ancak, kredi kartı gibi bilgileriniz alındığında anlamanız mümkün olabiliyor.

Solucan ise sisteme girmek için sizin bir dosya açmanızı beklemiyor. Ağ üzerinden açık bulduğu her noktaya saldırıyor ve bu yazılımdan korunmanız oldukça zor. Bu nedenle daima güvenlik duvarınızın aktif olması ve gerekli güncellemelerin aksatılmaması gerekiyor. Çok ilginç bir Malware türü olan Scareware ‘ler sizden para alabilmek adına bilgisayarınızı tutsak altına alır. Yazılım size bilgisayarınızda çok virüs olduğunu ve bunu temizlemek için tam sürüm anti-virüs satın almanızı söylemektedir. Bu türün bazı örneklerinde bilgisayarda hiçbir şey yapamaz hale gelirsiniz ve yazılımı bilgisayarın normal kaldırma araçları ile temizlemeniz mümkün değildir.

Bir çok insanın bilgisayarına en az bir kere bulaşmış olan Truva atları ise spyware ile çok benzerdir. Bilgisayarı uzaktan kontrol edebilen yazılımdan korunmanın yolu yine virüslerdeki gibi güvenliği sürekli açık tutmaktır. Ancak, her yeni gün üretilen yeni bir virüs sebebile , her ne kadar güvenliğe önem versek de kötü amaçlı yazılımlardan her zaman kurtulamayabiliriz. Böyle bir durumda yapılması gereken en doğru hareket bilgisayarı formatlamak ve özel bilgilerinizi başka dosya sistemlerinde saklamanız olacaktır.

Kaynak: Siber güvenlik – blog.kanije.com.tr

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!